Mellszívó, cumizavar, fagyasztott anyatej
Ezzel a témával, mármint hogy a mellszívó hasznos, káros, kell vagy sem, szóval a mellszívóval kapcsolatban sokat bosszankodom. Általában azok írnak a róla negatívan, azok ellenzik, akik nem szorultak rá a használatára. Mi, többiek, meg igyekszünk követni a tanácsokat, amiket olyanok adnak, akik csak egyfélét próbáltak. Tisztelet a kivételnek.
Amikor nem sikerül a tej mennyiségét gyakoribb szoptatással fokozni, vagy helyreállítani, az első mozdulat a tápszerhez vezet, mert a baba csak sír az üres mell fölött. De ennek nem kell feltétlenül így lennie.
Ne használd, ha nem muszáj
Ez egyértelmű, nem? Ha van elég tejed, ha jól szopizik a baba, ha kellően kiürül a melled, és sosem feszül, nem kell tartanod a mellgyulladástól a pangó tej miatt … szóval, ha minden rendben van.
De mikor használd?
- Ha a baba kórházban van, de kaphat anyatejet
- Ha túl sok van, és nagyon feszül
- Ha tudsz olyan betegségedről, ami miatt előfordulhat, hogy nem szoptathatsz egy ideig
- Ha nem akarsz, vagy nem tudsz kézzel fejni
- És ha tudsz olyan körülményről, ami kihathat majd a tejtermelésre az első nagyon fontos hónapokban.
És miből adjam a pótlást, hogy elkerüljem a cumizavart?
Pohárból, csőrös pohárból, és igen, szükség esetén cumisüvegből. Nagyon oda kell figyelni, és nem folyamatosan abból adni, mert a baba nagyon szemfüles, és hajlamos rá, hogy ne akarjon „megdolgozni” a tejért, ha könnyebben is hozzájut. Ráadásul, ha sokszor kap cumisüvegből, elfelejt(het)i, hogyan kell a mellből szopizni, mert teljesen mást igényel tőle.
Az én lányom viszonylag sokszor kapott üvegből tejet. Mindig szoptatás előtt adtam a lefejt tejet, és még kellően éhes volt ahhoz, hogy ne adja fel. Az igazi gond csak akkor kezdődött, amikor a tejem teljesen elapadt, és a nulláról kellett visszahozni, mert nem akartam tápszert adni neki. Szóval ez a kérdés nem mindig egyszerű, tökéletesen helyzet- és babafüggő.
Ha a baba kórházban van az első időkben, és nem kaphatod meg, hogy szoptasd, egy idő után mindenképpen cumisüvegből kapja a tejet, és esélye sincs megtanulni, hogy másképp is lehet.
És milyen érdekes, amikor hat hét után a melledre teszed, tudja, mit kell tennie. Van baba, akinek elsőre megy, és van olyan is, akinek gyakorolnia kell. A lényeg, hogy ha szoptatni akarsz, ne add fel.
Mennyi tejet érdemes lefagyasztani?
Mértékkel. Semmi szükség rá, hogy az egész fagyasztót teletömd anyatejjel. Célszerű számolgatni:
- ha tudod, hogy egy nap kb. mennyit eszik meg, akkor gondold végig, hány nap lehet a maximum, amíg nem tudod szoptatni
- ha kórházba kerülsz, vagy csak nem vagy otthon egy etetésnél, és mondjuk, a nagymama etet üvegből
- és ha elapad a tejed, hány napig akarsz próbálkozni, mielőtt más lehetőség után néznél
Ha nem tudod mennyit eszik, mert nem méred rendszeresen, akkor számolj úgy, hogy elvben testsúly kg-onként 150 g az ideális mennyiség (5 kg testsúly alatt, fölötte 120 g).
Hivatalosan fél évig, de a hűtő leolvasztása nélkül akár egy évig is eltartható az anyatej. Elméletben jó lesz a főzelék hígítására is, mert az új ízeket is könnyebben elfogadja, ha van benne már ismerős ízű anyatej, de a személyes tapasztalatom az, hogy ez sem igaz minden babára. 🙂
Tényleg nincs semmi baja, de egész egyszerűen nem olyan az íze meg a szaga sem, mint a friss anyatejnek. Még akkor sem, ha azonnal fagyasztóba teszed, amit pont előtte kitisztítottál, és nem hónapok múlva próbálod adni.