Az előtej: kérdések és válaszok
Az előtejjel kapcsolatos leggyakoribb kérdésünk így hangzik: ez már az? És: normális x hetesen? Miért ilyen a színe, miért ennyi, mennyi tejem lesz…
Kérdés rengeteg van, melyekre nem adható egyszerű válasz. Nem mondhatjuk, hogy az előtej ekkor és ekkor jelenik meg, a mennyisége ennyi, ez még normális, az meg már kóros. Pedig milyen jó lenne, ugye?
Mikortól normális, hogy megjelenik?
Nincs rá általános szabály. Van, akinél a terhesség elején, az első jelek között megjelenik, másnál az első trimeszterben, a 6-7. hét környékén. Sokan megijednek tőle a második trimeszter végén, de a kismamák többsége a harmadik harmadban tapasztalja először.
Az is gyakori, hogy a szülés előtti napokban jelentkezik néhány csepp, és vagyunk páran, akiknek csak a szülés után, a belövelléssel lett az első csepp teje. A lényege: nem vagyunk egyformák, és mind rendben van.
Mennyinek kell lennie?
Nem “kell” lennie. Az esetek többségében csak néhány csepp tej jelenik meg, de előfordulhat a nagyobb mennyiség is, és az sem kóros. A több előtej arra jellemző inkább, aki a terhessége előtt nem sokkal, max. egy évvel hagyta abba a szoptatást.
Mi van, ha nincs egy csepp sem?
Semmi. Lehet, hogy csak a szülés előtt lesz, vagy utána. Az is lehet, hogy csak nem veszed észre, annyira kevés. Próbáld ki, hogy gyengéden megszorítod, meghúzod a mellbimbódat, erre az előtej elő szokott bújni, ha van.
Előrejelzés a szoptatásra?
Egyáltalán nem. A szoptatás sikeressége nem függ az előtejtől, sem a mennyiségétől, ahogy a mell formájától, méretétől sem. Annak is bőven lehet teje, akinek nem volt egy csepp előteje sem, és kínlódhat az is, akinek sok volt. A szoptatás fura dolog, nagyon sok minden kihat rá.
Az előtej megjelenésével egy dolgot lehet biztosan állítani: vannak és működnek a tejmirigyeid (néhány kismamánál a kevés tejmirigy áll a sikertelen vagy nehézkes szoptatás hátterében). Ha nincs előtejed, az az ellenkezőjét viszont nem bizonyítja!
Romlottnak tűnik 🙁
Tudom. 🙂 Azt hinnéd, olyan lesz, mint ami a poharadban landol. Általában sűrűbb a későbbi tejnél, és a színe sem fehér, inkább sárgás.
Általában! Ami annyit jelent, hogy lehet fehéres, színtelen, kékes, tapintásra vizes, zsíros.
Igazság szerint nem számít. Pont olyan, amilyenre a babádnak szüksége van. Tele van szénhidráttal, fehérjével, antitestekkel. A zsírtartalma alacsonyabb a későbbi tejéhez képest.
Valóban fontos?
Igen, az újszülötted számára nagyon fontos, az első tápláléka. Sok mindenre jó:
- nem lesz éhes, szomjas,
- védi a fertőzésekkel szemben,
- gyulladáscsökkentő hatása van,
- különböző kórokozók ellen is védi,
- segít megelőzni a sárgaságot, mert enyhén hashajtó hatásával segít a magzatszuroknak távozni,
- jótékony (fejlesztő) hatással van az emésztőrendszerére, egy csomó hasznos baktériumot juttat a pici bélrendszerébe.
Ráadásul bármilyen kevés is van, az mind kell a babának, ne keveselld! A piciknek a gyomruk is igen kicsi, tehát elegendő lesz, bármennyi van, bárhogy néz is ki.