Az orrszívó kötelező?
Semmi sem kötelező. De az első nátha alkalmával rohanni fogsz a patikába, bababoltba, és az első kezed ügyébe kerülő szerkezetet meg fogod venni. A náthás babát hallgatni rémisztő és szívfacsaró. Amíg egészen kicsi, csak az orrán vesz levegőt, vagyis venne, ha az nem lenne tele mással.
Persze, amíg nem volt orrszívó, addig is megoldották a szüleink, nekem is mondták. 🙂 A gyermekorvos első látogatásakor viszont valószínűleg rákérdez, és fel is hívja a figyelmet a szükségességére.
Megjegyzés: A gyermekorvos és a fül-orr-gégész főorvosnő néhány kérdésemre eltérő választ, tanácsot adott. Mindkettőt kipróbáltam, és azt írom le, ami nekünk bevált. Nem kell követni, ahogy soha egyetlen tanácsot sem. Mivel a döntés a tiéd, azt tedd, amit TE jónak érzel.
De végül is miért vegyem meg?
Egyrészt mert nehezen kap levegőt a váladéktól, és csak kínlódik. Ez különösen fontos alváskor, szoptatáskor. Másrészt, ha nem távolítod el az orrából a váladékot, bacik telepedhetnek meg benne, és komolyabb betegséggé fajulhat (pl. arcüreggyulladás, hörgő- és tüdőgyulladás).
A fertőzött váladékot a baba lenyelheti, így hasfájás, hasmenés is lehet a következménye. Ráhúzódhat a fülére is, amit mindenképpen el kell kerülni.
A babák nem szeretnek fülészhez, orrászhoz menni, hiszen lefogjuk közben, a fülész-orrász meg lámpával a fején kukucskál kíváncsian. Tuti sírás a vége, és érthető is, ha megijed. Az orrszívó használatával és a babanózi rendszeres tisztításával a legtöbb problémát megelőzheted.
És mégis milyen orrszívót vegyek?
Leginkább a porszívós orrszívót ajánlják, szinte mindenki. Kapható még elemes és kézi változat is. Mindháromból vettem egy-egy példányt, így tapasztalatból beszélek.
- Kézi: szinte semmire sem jó. Kicsi, csöndes, nem rémisztő, és nem is hatásos. A baba is megunja egy idő után, hogy az orránál matatsz vele, semmi kellemes változást nem észlel. Az ára viszonylag olcsó, attól függően, hol veszed, kb. annyi, mint a porszívósé. Nagyon aranyos, játéknak jó.
- Elemes, adapteres: egy fokkal jobb, de nagy nátha idején szintén nem elég jó. Zörög ugyan, de csak kicsit, a babát kíváncsivá teszi, de nem rémiszti meg. Piszok drága ahhoz képest, hogy végül úgyis a porszívós mellett kötsz ki. Egy előnye viszont mindenképpen van, és ezért megérte megvenni: több különböző méretű fejet adnak hozzá.
- Porszívós: rémisztő, iszonyú zajos, hatékony. A zaj miatt a baba már eleve kapálózik. Olcsó, szinte mindenhol kapható, könnyen tisztítható és használható. Hátránya, hogy egy hatalmas fejet adnak hozzá, ami nem minden babának jó, a csöpp (koraszülött) orrhoz egyszerűen túl nagy.
Ha a baba koraszülött volt, kicsi, vagy csak nem akarod kínozni, akkor a tippem a következő: az elemeshez kapott kisebbik fejre cseréld le a porszívós fejét. Egyszerűen (kicsit nehezen megy) ki kell húzni a csőből, és a másikat beledugni.
A hatékonysága nem változik, a nóziját nem bántja, és pillanat alatt megoldja az eldugult nózi kérdését. A zajjal nincs mit tenni, esetleg a porszívót letakarni, de szerintem akkor is nagyon hangos. Van üvegből és műanyagból is. Le fogod ejteni, a műanyag tartósabb.
Na de biztonságos? Nem fáj neki?
Próbáld ki magadon. Nem fáj. Megkönnyebbülést hoz. Megsértheti a baba orrnyálkahártyáját, de saját tapasztalatom az, hogy azt nem a szívóerő okozza, hanem a nem megfelelő orrszívófej.
Erre a kórházi orrszívó a legjobb példa. Nem erősebb, mint a porszívó, hangos is, és gyakran barázdás a feje, ami ráadásul kemény műanyagból készült.
Tipp: ha kórházba kell mennetek, vidd a sajátodat. A nővérnek nincs ideje és türelme a te babádra jobban figyelni, ha vérzik, hát majd elmúlik. 🙁 De a te anyai szíved megszakad.
Visszatérve: a szívóerőt nem a porszívó határozza meg, hanem maga a kis szerkezet. Ne óra szerint használd, hanem szükség szerint. Hallod és érzed, hallgass az ösztönödre, ne mások tanácsaira, hogy ennyi óránként lehet, ekkor meg kötelező. Figyeld a babát!
Az orrszívó használata
Ez nagyon egyszerű, szereld össze, fogd a babát, és hajrá. Vagy mégsem?
- A baba tiltakozni fog, ha elsőre nem is, másodikra biztosan. Ha megérzi, hogy lefogod, azonnal tudja, hogy valami olyan jön, amit ő nem akar. A lefogás módszere egyénenként, babánként változó. Lehet ülve, karral, lehet térddel, lehet becsavarni valamibe.
Az én megoldásom a hordozó volt, abba ültettem, feltettem az asztalra, előtte állva le sem kellett fogni. Ez azért fontos szerintem, mert utálja a lefogást, és mert az egyik kézzel a kütyüt fogod, a másikkal be kell fogni a fél nóziját.
- Ebben megoszlanak a vélemények, én azt hittem, nem fog levegőt kapni így. De a kórházban a fülésznéni egyértelmű volt ezzel kapcsolatban: egy pillanatra be kell fogni a másikat, majd újra elengedni, a szívás pár másodperc alatt megvan, így igazán hatékony, nem hagyja benne a felét. A babának semmi baja.
- Szívás előtt célszerű befújni egy kicsit, hogy lazítsa a váladékot, persze csak ha szükséges. Itt is más tanácsot kaptam: nem hanyatt fektetni közben a babát, mert a feloldott váladék csak a torkán fog lecsorogni, hanem oldalt, ami kifolyik, az legalább már kint van. És mivel: pl. Baby Sterimarral, vagy más is jó, csak ne legyen hajtógázas.
- Orrszívás után erősebb nátha esetén szabad befújni csecsemő Nasivinnal, vagy cseppenteni egyet-egyet. Ez is ellentétes az előzőleg kapott utasításokkal, de bevált. Sőt, a fülésznéni szerint kezdődő nátha esetén megelőzhető vele az erőteljesebb duzzanat, és dugulás.
- Ne felejtsd el darabokra szedni, és fertőtleníteni minden használat után.
És meddig kell használni? Amíg meg nem tanulja kifújni az orrát. Ez pedig kb. két éves kora körül várható.